Jak dbać o donice z cortenu?

Ze względu na swój modny, industrialny wygląd, cieszą się niemałą popularnością. Widoczne są w wielu ogrodach, na tarasach eleganckich restauracji czy przed wejściami do hoteli oraz dużych biurowców. Corten, z którego wykonane zostały donice to stal o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne. Po wystawieniu na zewnątrz na jej powierzchni pojawia się powłoka ochronna, która wizualnie do złudzenia przypomina rdzę. Na początku donice z cortenu mają kolor czerwonobrązowy, natomiast odcień ten ulega zmianom, przeistaczając się w nieznany nikomu kolor. To właśnie dlatego są one doceniane i tak chętnie stosowane przez światowej klasy architektów

Donice z cortenu - dekoracja na taras, balkon i ogród

Zostały stworzone z myślą o otwartych przestrzeniach, gdyż ich “magia” zadziała jedynie po wystawieniu na działanie czynników atmosferycznych. Tylko na dworze zapewniona jest ciągłość tzw. cyklów, mianowicie naprzemiennych opadów deszczu z okresami suchymi. Powłoka powstaje w przeciągu 18-36 miesięcy, natomiast w niektórych warunkach może wyłaniać się wolniej, np. w obszarach nadmorskich z dużą ilością soli w powietrzu oraz tych o dużej wilgotności, bez wpływu suchego powietrza. Ponadto, patyna powstaje szybciej w środowiskach przemysłowych niż wiejskich.

Gdzie postawić donice z cortenu?

Na samym początku pojemniki na rośliny powinny znajdować się w odizolowanym miejscu, gdyż wytrąca się rdzawa, brudząca powłoka. W okolicy nie powinny znajdować się również inne elementy metalowe, a jeśli już, to jedynie stal nierdzewna. Należy również pamiętać, aby zadbać o odpowiednią wentylację oraz nie doprowadzać do gromadzenia się wody w załamaniach.

Jak dbać o donice z cortenu?

To właśnie dlatego zostały one hitem architektury krajobrazu. Są bardzo trwałe i nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych ani impregnacji. Ponadto nie trzeba ich również odmalowywać czy pokrywać warstwami ochronnymi. Upływ czasu jest dla nich zbawienny. Jedynie należy uważać, aby do czyszczenia nie stosować środków zawierających alkohol, kwas czy inne produkty aktywne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl