Donice z włókna szklanego – wady i zalety

Podczas tworzenia aranżacji właściwie każdego pomieszczenia warto zadbać również o ich elementy dekoracyjne. Jednymi z najbardziej popularnych ozdób są oczywiście rośliny. Wielkie bogactwo gatunków pozwala wybrać te, które najlepiej sprawdzą się w danej stylizacji.

Jednak w przypadku roślin, warto także zwrócić uwagę na ich doniczki – odpowiednio dobrane, mogą stanowić dodatkowy element dekoracyjny. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się donice z włókna szklanego. Na pierwszy rzut oka zwracają one uwagę swoim nowoczesnym wyglądem. Czy jednak warto wybrać elementy wykonane z wyżej wymienionego materiału?

Aby ułatwić naszym czytelnikom wybór najlepszego dla nich rozwiązania, przedstawiamy najważniejsze zalety i wady donic z włókna szklanego.

ZALETY
Pierwszą zaletą, o której należy wspomnieć, jest oczywiście wygląd gotowych osłonek. Są one niezwykle estetyczne i stanowią świetne dopełnienie nowoczesnych wnętrz. Można z nich również tworzyć wyjątkowe dekoracje, stawiając np. kilka dopasowanych kolorystycznie donic z pięknymi kwiatami czy krzewami.

Opisywane przez nas elementy dostępne są również w wielu kolorach – zarówno delikatnych, pastelowych, jak również tych nieco bardziej zdecydowanych. Najczęściej są one wykańczane błyszczącym lakierem, co jeszcze bardziej zwiększa estetykę artykułu.

Cechą, która wyróżnia donice z włókna szklanego spośród innych wariantów jest także ich waga. W przeciwieństwie do modeli ceramicznych czy kamiennych, osłonki z włókna szklanego są bardzo lekkie. Dzięki temu można je bez problemu przenosić. Jednoczesna wytrzymałość na warunki atmosferyczne pozwala wykorzystywać donice te nie tylko w pomieszczeniach, ale także w ogrodach czy na tarasach.

WADY
Donice z włókna szklanego bez wątpienia posiadają znacznie więcej zalet, niż wad. Z tych ostatnich możemy wspomnieć właściwie tylko to, że nie powinno się w nich uprawiać roślin oraz drzew z silnie rozwijającym się, zdrewniałym systemem korzeniowym. Są to chociażby różnego rodzaju bambusy. Wysokość nasadzeń nie powinna przekraczać dwukrotności wysokości całej donicy. Mogą one bowiem w pewnym momencie doprowadzić do deformacji i zacząć przebijać się przez doniczkę, co spowoduje zniszczenie doniczki .

Niezwykle istotny jest również sposób utrzymywania produktu w opakowaniu służącym jedynie do transportu . Nie należy przechowywać produktu w opakowaniu z folii dłużej niż 48 godzin i to w temperaturze nie wyższej niż 18 stopni C i nie niższej niż 3 stopnie C oraz na słońcu .

Dłuższe przechowywanie w opakowaniu foliowym może spowodować uszkodzenie produktu w postaci , na przykład odparzenia lub spękania materiału stanowiącego wierzchnią warstwę produktu .

Nie stosowanie się do powyższych zaleceń może skutkować utratą gwarancji na zakupiony produkt .

INSTRUKCJA NASADZANIA ROŚLIN W DONICACH ECARTO

Donice z włókna szklanego to wyrób ręczny możliwe są więc niewielkie odstępstwa od wymiarów założonych.

W celu  dodatkowego zabezpieczenia  szczelności donic i ochrony przed ewentualnymi przeciekami należy przed nasadzeniem roślin wyłożyć wnętrze donic do wysokości krawędzi rantu specjalistyczną  szczelną folią ogrodniczą , lub umieścić  szczelny wkład dopasowany do donicy.

Nasadzanie w donicach rozpoczynamy od wyłożenia jej folią ogrodniczą , następnie ułożyć warstwę drenażową np. z kieramzytu, następnie wsypać ziemię i nasadzać rośliny.

Zaleca się pozostawienie roślin w ich doniczkach ogrodniczych w celu ograniczenia nadmiernego rozrostu części korzeniowej.

Jeżeli donice mają się znajdować na zewnątrz , zaleca się wykonanie otworów drenażowych w dnie donicy / półki jeżeli jest w laminowana/ w celu odprowadzenia nadmiaru wody. 

 Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszelkie wątpliwości dotyczące tego typu przedmiotów i zachęciliśmy do ich wykorzystywania w swoich mieszkaniach, ogrodach czy tarasach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl